Grafičko inženjerstvo i dizajn jedan je od najmlađih departmana na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Osnovano je 1999. godine kao novi obrazovni profil i za kratko vreme postojanja i rada postiglo je zavidne rezultate i izazvalo veliko interesovanje za studije ove struke.
Studije grafičkog inženjerstva su jedinstvene na prostorima naše zemlje i obuhvataju savremeno interdisciplinarno područje u kom su uz grafiku i dizajn prisutne još neke nauke kao što su računarstvo, elektronika, elektrotehnika, komunikacije, menadžment i ekonomija. Na departmanu se izučavaju grafičke tehnologije u tehničko-tehnološkom, ali i estetskom i ekonomskom smislu putem predmeta koji se bave tehnologijama štampe i reprodukcije, oblikovanjem i projektovanjem svih vrsta grafičkih proizvoda, izradom multimedijalnih sadržaja (tekst, slike, grafike, animacije, video i audio sekvence), izradom ambalaže i sl.
Ova struka obrazuje buduće inženjere grafičkih tehnologija i dizajna za rešavanje sve složenijih zadataka koji prožimaju sve faze ciklusa grafičke proizvodnje. Od prvog koraka oblikovanja i projektovanja grafičkih proizvoda preko njihove efikasne i kvalitetne izrade uz uvažavanje ekoloških postupaka proizvodnje u cilju povećanja stepena reciklaže i ponovnog korišćenja svih materijala.
Za studije grafičkog inženjerstva i dizajna fakultet raspolaže kvalitetnim kadrom sa velikim iskustvom i u svetu priznatim rezultatima. Predavanja i vežbe su interaktivnog karaktera i odvijaju se u moderno opremljenim učionicama fakulteta i u okviru GRID Grafičkog centra. Grafički centar organizovan je kao posebna organizaciona jedinica u sklopu Departmana Grafičkog inženjerstva i dizajna i organizacione strukture Fakulteta tehničkih nauka i raspolaže sa novom, modernom opremom koja se koristi u nastavi i u eksperimentalnom, naučnom radu. Važno je napomenuti da je GRID Grafički centar najopremljeniji laboratorijski prostor korišćen za eduktivne svrhe na visokoškolskim ustanovama ovog tipa kako u zemlji tako i u okruženju.
Studenti departmana su u mogućnosti da se kroz praktičan rad obuče za korišćenje najsavremenijih uređaja grafičke industrije i metodama primene najnovijih standarda, čime se na adekvatan i efikasan način osposobljavaju za rad u privredi.
Studije na departmanu organizovane su u potpunosti u skladu sa Bolonjskom deklaracijom. Podeljene su u tri nivoa – osnovne akademske studije, master akademske studije, koje predstavljaju nastavak osnovnih studija u trajanju od 1 godine, i poslediplomske, doktorske studije kojim će se znanje grafičkih stručnjaka podići na viši nivo i omogućiti usmeravanje ka naučnom radu u području grafičkih tehnologija. Takođe, formirane su i specijalističke studije Grafičkog inženjerstva i dizajna u trajanju od dva semestra gde je drugi semestar predviđen za izradu specijalističkog rada. Po završetku specijalističkih studija može se nastaviti studiranje na poslediplomskim studijama.
Diplomirani inženjeri ovog smera osposobljeni su za samostalan rad i zapošljavanje u firmama koje se bave grafičkim tehnologijama kao i u razvojnim i istraživačkim institucijama.
Fakultet tehničkih nauka stekao je značajnu reputaciju kroz izradu velikog broja projekata za privredu koji se realizuju na zahtev i uz podršku firmi. Grafičko inženjerstvo i dizajn ne zaostaje u tom pogledu - pored velikog broja uspešno izvedenih projekata svake druge godine na departmanu se organizuje međunarodni simpozijum GRID. Simpozijum je jedan od najznačajnijih u regionu i svake godine okuplja sve više kako stranih, tako i domaćih gostiju. Departman je član i partner nekoliko uvaženih međunarodnih stručnih i naučnih udruženja kao što su International Cirle, FOGRA i IARIGAI.
Studenti Grafičkog inženjerstva i dizajna imaju veliki izbor van nastavnih aktivnosti tokom studija, a periodično se organizuju i studijska putovanja koje obuhvataju domaće i inostrane kompanije i institucije. Na smer je do sada upisano oko 1200 studenata.