Mesto održavanja
Univerzitet u Novom Sadu predstavlja jedno od najvećih obrazovnih i naučnih središta u Centralnoj Evropi. Trenutno je drugi po veličini državni univerzitet u Srbiji i regionu, a sedište Univerziteta je u Novom Sadu, u centralnom kampusu na obali Dunava, u neposrednoj blizini čuvene Petrovaradinske tvrđave, izgrađene u XVIII veku, i starog gradskog jezgra. Nedaleko od sedišta Univerziteta nalazi se Fakultet tehničkih nauka, kao i mnogi drugi fakulteti (Filozofski fakultet, Poljoprivredni fakultet, Prirodno-matematički fakultet, Pravni fakultet, Tehnološki fakultet, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja i Institut za prehrambene tehnologije).

Fakultet tehničkih nauka jedna je od najsavremenije organizovanih visokoobrazovnih institucija u regionu sa tradicijom dugom 55 godina. 1960. godine, fakultet postaje sastavni deo Univerziteta u Novom Sadu. Od tada, pa sve do danas, Fakultet tehničkih nauka razvio se u jedan od najvećih fakulteta u Jugoistočnoj Evropi sa više od 11.000 studenata i 1.200 zaposlenih. Površinski zauzima 30.000 m2, i ima 7 svojih zgrada. U okviru fakulteta trenutno postoji 13 departmana sa studijskim programom osnovnih, master, doktorskih i specijalističkih akademskih studija, kao i program istraživačkog doktorskog rada. Svi studijski programi su akreditovani i obuhvataju tehnički i tehnološki segment, prirodno-matematičke nauke, umetnost i medicinu kroz interdisciplinarne studije.

Grafičko inženjerstvo i dizajn jedan je od najmlađih departmana na Fakultetu tehničkih nauka. Osnovan je 1999. godine kao novi obrazovni profil i za kratko vreme postojanja i rada postigao je zavidne rezultate i izazvao veliko interesovanje za studije ove struke. Studije grafičkog inženjerstva su jedinstvene na prostorima naše zemlje i obuhvataju savremeno interdisciplinarno područje u kom su uz grafiku i dizajn prisutne i nauke kao što su računarstvo, elektronika, elektrotehnika, komunikacije, menadžment i ekonomija. Na departmanu se izučavaju grafičke tehnologije u tehničko-tehnološkom, ali i estetskom i ekonomskom smislu putem predmeta koji se bave tehnologijama štampe i reprodukcije, oblikovanjem i projektovanjem svih vrsta grafičkih proizvoda, izradom multimedijalnih sadržaja (tekst, slike, grafike, animacije, video i audio sekvence), izradom ambalaže i sl. GRID Simpozijum jedan je od najznačajnijih događaja iz oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna koje organizuje departman za Grafičko inženjerstvo i dizajn. Održava se u Novom Sadu, u sklopu Fakulteta tehničkih nauka, i organizuje se svake druge godine.
Novi Sad, smešten na obalama reke Dunav, je veoma lep i topao grad koji pleni svojom gostoprimljivošću, otvorenošću i iskrenošću. Predstavlja kulturni, univerzitetski i ekonomski centar Vojvodine, a nosi epitet multinacionalne, multikulturalne i multikonfesionalne metropole u malom u kojoj se razlike doživljavaju kao prednost. Najpoznatiji muzeji i galerije grada su Muzej Vojvodine, Muzej grada Novog Sada, Muzej radničkog pokreta i socijalne revolucije, Galerija Matice srpske i Galerija Pavla Beljanskog. Novi Sad je grad kratke, ali bogate istorije, zanimljivih ljudi i događaja u kome je početkom 20. veka živeo Albert Ajnštajn sa svojom suprugom Milevom Marić-Ajnštajn. Današnji najpopularniji zaštitni znak Novog Sada je muzički festival EXIT koji se održava na Petrovaradinskoj tvrđavi svake godine.

Na desnoj obali Dunava nalazi se Petrovaradin, biser barokne arhitekture koji je građen kada i Petrovaradinska tvrđava, od 1692. do 1780. godine. Tvrđava, na kojoj se nalazi Muzej grada Novog Sada, Istorijski arhiv grada Novog Sada, kao i deo Akademije umetnosti novosadskog univerziteta i brojne umetničke galerije, radionice, restorani i kafei, danas predstavlja civilnu i kulturnu riznicu grada. Čuveni toranj sa satom na vidikovcu, koji dominira ovim zdanjem, predstavlja jedan od vizuelnih simbola Novog Sada.

Ako se od Petrovaradina krene dalje, prema Fruškoj gori, nailazi se na Sremske Karlovce poznate po gimnaziji, bogosloviji i čuvenim vinskim podrumima. Planina Fruška gora poznato je vinogorje koje se naziva i „mala Sveta gora“ zbog čuvenih manastira (Krušedol, Hopovo, Grgeteg...) podizanih u doba seoba Srba pred Turcima.
